“Önümüzdeki 6-7 ay içinde, 4-5 tane otel hizmete girecek”

"Önümüzdeki 6-7 ay içinde, 4-5 tane otel hizmete girecek"

Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu işbirliğinde düzenlenen “Kuzey Kıbrıs Turizmini Kalkındırma ve Geliştirme Çalıştayı”nın açılışında konuştu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmle ilgili önemli çalışmalar olduğunu, turizm pastasındaki payın hak edilen noktaya ulaşması için uğraşmaya devam edeceklerini söyledi.

Ataoğlu, Güney Kıbrıs’taki otellerin 90 bin, Kuzey Kıbrıs’taki otellerin 23 bin yatağa sahip olduğunu ifade ederek, “Rakamlar arasındaki fark beni üzüyor” dedi.

Ülkedeki yatak kapasitesinin artırılması için atılan adımlara işaret eden Bakan Ataoğlu, “Gerekli görüşmeler yapıldı. Boşa çıkacak yerlerin uluslararası ihaleye çıkması, yatak ve otel sayılarının artırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK TURİZMİ KISA SÜREDE HAREKETLENDİ”

Sağlık turizmine de değinen Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 54’üncü üye ülkesi olduğunu belirtti, “Sağlık turizmi kısa sürede hareketlendi” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin doğusunun ve batısının geliştirilmesi için adımlar atıldığını kaydeden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, su konusuna da değindi.

Sulama sisteminin önümüzdeki günlerde başlayacağını ifade eden Ataoğlu, üretilecek ürünlerin otellerde tüketilmesi için ilgili mercilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

“ANADOLU’NUN BÜYÜK İLLERİNDE KUZEY KIBRIS’IN TANITILMASIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR… ETKİNLİKLER FARKINDALIK YARATIYOR”

KKTC’yle ilgili Türkiye’de yapılan tanıtım etkinliklerine işaret eden Bakan Fikri Ataoğlu, “Anadolu’nun büyük illerinde Kuzey Kıbrıs’ın tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Etkinliklerimiz ülkemizle ilgili farkındalık yaratıyor” dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, otellerdeki doluluk oranlarının, bu yılki turist sayısının geçtiğimiz yıla oranla arttığını gösterdiğini kaydederek, “Turist var, yatak yok. Önümüzdeki 6-7 ay içinde, 4-5 tane çok güzel, değerli ve kaliteli otel hizmete geçecek. Yatak sayımıza 5 bin civarında katkı sağlanacak” dedi.

GÜRLESER’DEN SUNUM

Konuşmaların ardından Ekonomist Dr. Can Fuat Gürleser, “KKTC Turizm Sektöründe Gelişmeler ve Öneriler” konulu sunum yaptı.

Çalıştayda, uluslararası alanda deneyimli ve bağımsız uzmanlar tarafından KKTC, turizminin geleceğinin şekillendirmesine katkı koymak için hazırlanan turizm raporu da konuklarla paylaşıldı.