“Antalya turizminin geri dönüşü hızlı oldu”

Turizmde geçen yıl kötü bir sezon geçiren Antalya'da, bu yıl haziranda gelen turist sayısının geçen seneye göre yüzde 100, altı aylık dönemde ise yüzde 52 arttığı bildirildi.

ANTALYA (AA) – AYŞE YILDIZ

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziranda Rusya’dan gelen turist  sayısının 2015 rakamlarını aştığını, Türkiye’de en iyi turizm sezonunun geçtiği  2014 rakamlarına da yaklaştığını söyledi.

Rusya pazarının hızla iyileşmesinde fiyatların uygun olmasının ve  geçen yıl gelemeyen Rusların bu sezonki ilgisinin etkili olduğuna işaret eden  Yağcı, “Genel olarak sadece haziran ayında Ukrayna, Beyaz Rusya, Romanya,  Moldova, İran, İsrail, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak’tan gelen turist sayıları  2014’ü geçmiş durumda. Bunun yanı sıra, İngiltere, Kazakistan, Polonya, Çek  Cumhuriyeti, Slovakya, Azerbaycan ve Sırbistan’dan 2016’ya kıyasla büyüme  gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

– “Avrupa pazarında toparlanma oldu”

Avrupa pazarında da hareketlilik başladığını aktaran Yağcı, “Avrupa’da  Almanya birinci pazarımız. Geçen seneki rakamlara ulaşmayı planlıyoruz. Avrupa  pazarında haziranda toparlanma söz konusu. Son dakika satışlarıyla hedeflerimize  ulaşmış olacağız.” dedi.

Bu yılı turizmde “büyüme yılı” olarak öngördüklerini ifade eden Yağcı,  ileriki yıllarda turizmden elde edilen gelirlerin artırılacağını söyledi.

“Antalya, dünya turizminde varış noktasıdır. Hızlı geri dönüşü olan  bir pazar ve dayanıklı bir sektördür.” diyen Yağcı, krizin iyi yönetildiğini,  dayanıklılığı fazla olan bir sektör olduğunu belirtti.

Haziranda Antalya’ya gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 100  arttığına vurgu yapan Yağcı, “Ocak-haziran döneminde Antalya’ya gelen turist  sayısında yüzde 52’lik artış var. 2016 gibi zor ve sıkıntılı olan bir yıldan  sonra Antalya’nın iyileşmesi ve geri dönüşü hızlı oldu. Antalya tüm paydaşlarıyla  krizlere karşı dayanıklı ve krizlerle mücadele kapasitesine sahip olduğunu  kanıtladı.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Çıkış yaptığımız bir yıl olacak”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da  ocak-haziran rakamlarının yüzleri güldürdüğünü dile getirdi.

“Altı aylık rakamlar bizim geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor.  Antalya 10 milyon turist rakamına doğru gidiyor.” diyen Ayık şunları kaydetti:

“Rus pazarı çok iyi gidiyor.  Rusya pazarı 2015 rakamlarının üzerine  çıkacak. 2014 rakamlarını yakalamak en büyük çabamız. Kıyı bölgeleri genel  anlamda geçen seneden çok iyi 2015 rakamlarını da önümüzdeki günlerde yakalayıp  geçmiş olacağız. Bu sezona başlarken, 2017’de çıkışların başladığı bir yıl olması  için çaba gösterdik. Bu rakamlar bunu doğrular nitelikte. Etkin bir şekilde çıkış  yaptığımız bir yıl olacak.”