Alman acentelerin umutları tükeniyor

Alman tur operatörleri rezervasyon talebinin son dönemde toparlamaya başladığını açıklasa da, rezervasyonlar hala geçtiğimiz yılın gerisinde ilerliyor. Batı Akdeniz ve Almanya seyahatlerine dönük talep yüksek olsa da, Türkiye, Mısır ve Tunus’un sert düşüşü devam ediyor.
ACENTELER KÖTÜMSER
Dr Fried + Partner tarafından Alman seyahat dergisi fvw için yapılan araştırmaya göre, İstanbul ve Brüksel’de yaşanan terör saldırıları Alman seyahat acentelerinin durumunu daha da kötüleştirdi. Aylık olarak yayımlanan güven endeksi, mart ayında 95 puana geriledi. Bu sayı, 2015 mart ayında 103.9 puan olarak gerçekleşmişti.
Uzmanlara göre, bu düşüşün ardındaki en önemli neden yavaş giden satışlar. Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 26’sı son birkaç ayda satışlarını artırdıklarını söylerken; yüzde 34’ü satışlarda düşüş olduğunu ifade etti. Anlık satışlarda ise durum daha iyi: Katılımcıların yüzde 30’u şu anda satışlarının artış eğiliminde olduğunu kaydetti.
Satışlar şimdilik toparlanma eğilimine girse de, Alman acentelerin büyük çoğunluğu geleceğe olumsuz bakıyor: Katılımcıların yüzde 17’si önümüzdeki 6 ayda gelirlerini artırmayı hedeflerken, yüzde 27’si daha düşük satış ve kar oranlarına ulaşacağını düşünüyor. Aynı şekilde, katılımcıların yüzde 26’sı önümüzdeki aylarda talebin düşeceğini, yüzde 23’ü ise talep artışı olacağını düşünüyor. Katılımcıların yarısından fazlası ise talepte bir değişiklik olmayacağı görüşünde.