KITUYAD: Turizm ülkenin geleceği…

KITUYAD Başkanı Nazmi Pınar’dan Dünya Turizm Günü mesajı…

Yazılı açıklama yapan Pınar, turizm dersinin müfredata girmesi gerektiğini belirtti. Yapılan açıklamada ülkenin geleceğinin turizme bağlı olduğunun da altı çizildi.

İşte o açıklama…

“TURİZM ÜLKENİN GELECEĞİ VE ÖNÜ MUTLAKA AÇILMALI,
TURİZME İNANMALIYIZ…”

KITUYAD; “TURİZM DERSİ” MÜFREDATA GİRSİN, ÇOCUKLARIMIZ TURİZMİ VE TURİZMİN ÖNEMİNİN FARKINA ERKEN VARSIN. ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ, BİLİNÇLİ BİR POLİTİKAYLA ŞEKİLLENDİRELİM.”

Dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) önerisiyle Birleşmiş Milletler, 1980 yılından bu yana 27 Eylül’ü, Dünya Turizm Günü olarak ilan etmiştir.
Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasında büyük yere sahip olan turizm konusunda önce siyasilerin sonra ise halkın daha da bilinçlendirilmesi gerekir. Bugün KKTC’de gerek yurt dışından gelen yatırımcıların gerekse Kıbrıslı Türk iş insanlarının ortaya koyduğu enerji ve çaba sonucu bir mücadele ruhu ile oluşan yatırımlar meyvelerini vermektedir. Siyasilerimize düşen görev meyve veren bu ağacın verimliliğini artırmak için ona güç vermek, halkımıza düşen görev ise bu ağacı sulamak ve en önemlisi meyveleri kopartırken ağacın dallarına zarar vermemek olmalıdır. İşte bu bilinç ile Kuzey Kıbrıs’ta turizmin geleceğini görebiliriz.

OKULLARIMIZDA TURİZM DERSİ
Eğitim toplumlara yön veren bir ışıktır. Bu düşünce ile Kıbrıs Türk toplumunda da turizme olan bilincin gelişmesinin okullarımızda verilecek olan turizm dersleri ile daha hızlı ve sağlıklı olacağı inancındayız. Dünya Turizm Örgütünün saptamış olduğu bu özel günde siyasilerimize ve Eğitim Bakanlığı’na da bu noktada çağrı yapmak isteriz. “Gelin el ele verelim ve turizm bilincini toplumumuzda daha da yaygın hale getirmeyi, çocuklarımıza turizm sevgisi ve önemini aşılayarak işe başlayalım”

YEREL YÖNETİMLER ÜLKE TURİZMİNE DAHA ÇOK İNANMALI!
Birçok ülke bugün turizmde çevre faktörüne dikkat çekerek global projeler üzerinde konuşuyor. Dünya’yı artık küçük bir köy gibi gören bu vizyon, ülke farkı gözetmeksizin çevre temizliğine dikkat çekiyor. Dünya’nın kirletilmemesi için ciddi mücadeleler veriliyor. Bizde ise maalesef, turizm ülkesi olmamıza rağmen, çevreyi korumada çoğu zaman sınıfta kalıyoruz. Bizden sonra gelecek olan kuşakların yarınlarından çaldığımız bu durumun önüne geçmek için yerel yönetimlerimizin de daha hassas davranması gerektiğine inanmaktayız.

TURİZMİN EMEKTARLARINA TEŞEKKÜR…
Dünya Turizm gününde, Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği olarak, turizm sektörü çalışanları iş verenleri teşvikçi ve tedarikçilerini, KKTC’de turizmin tohumlarını geçmişte atan değerlerimizi yürekten kutlarız.
Ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan turizm sektörü çalışanları ve işverenlerinin turizm günlerini tebrik ediyoruz. Turizm Bakanlığı’mız ve ilgili bütün sektörün turizm gününü, Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya tanıtan, sesini duyuran ve bu uğurda hizmet veren, vesile olan bütün vatandaşlarımızın turizm günlerini en içten dileklerimizle kutluyoruz. Dünyanın her yerinde kutlanan turizm gününün daha iyi anlaşılabileceği yarınları ümit ederek özellikle turizm çalışanlarının bu özel günlerini tebrik ediyoruz.
En kısa sürede ülkemizin turizm politikasının, turizmin ülkemiz ekonomisinde olmazsa olmaz nitelikte bacasız sanayi olduğu bilinciyle gözden geçirilerek yeniden yapılandırılmasını umut ediyoruz.

Saygılarımızla.
KITUYAD(a)
Nazmi PINAR
BAŞKAN