Karpaz için en uygunu Eko-Agro turizm

AGRO Turizm Kooperatifi Başkanı Zekai Altan, TC ve KKTC olmak üzere iki kaynaklı krediyle EKO-AGRO turizm modelinin yok sayıldığını ifade ederek, Karpaz adasının gelişiminin ve kırsal kalkınmanın ancak EKO-AGRO turizm modeliyle sağlanabileceğini vurguladı.

EKO Turizm Yatırımcısı Mustafa Akbulut, turizm sektöründe daha iyi günlere gidilebileceğini ifade ederek “Bizim temellerimiz sağlam, yürümeyen çocuk gibi hareket halindeyiz. Devlet elimizden tutar ve yürütürse hem devletimiz hem ülkemiz kazanacaktır” dedi.

EKO Turizm Derneği Eski Başkanı İsmail Cemal, kırsal kesimin en sürdürülebilir kalkınma projesinin eko turizmiyle gerçekleşebileceğine dikkat çekerek, turizm sektöründeki sorunların çözümünün banka yönetimi, TC Yardım Heyeti ve Turizm Bakanlığı’nın olaya daha ciddi bakmasıyla sağlanabileceğini vurguladı.

AGRO Turizm Kooperatifi Başkanı Zekai Altan, EKO Turizm Yatırımcısı Mustafa Akbulut ile EKO Turizm Derneği Eski Başkanı İsmail Cemal, ADA TV’de Nazmi Pınar’ın sunduğu Ada Raporu programına katılarak önemli açıklamalarda bulundular.

ALTAN: “KIRSAL KALKINMA ANCAK EKO-AGRO TURİZM MODELİYLE GERÇEKLEŞEBİLİR”

AGRO Turizm Kooperatifi Başkanı Zekai Altan, bireylerin yerine modele kredi verildiğini belirterek, TC ve KKTC olmak üzere iki kaynaklı krediyle modelin yok sayıldığını söyledi. AGRO turizm modeline yeteri kadar önem verilmediğini dile getiren Altan, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun bu konu üzerinde ciddi derecede eğilim gösterdiğini kaydetti.

Altan, Güney Kıbrıs’ta 3-4 ay öncesine kadar AGRO modelinde faaliyet gösteren işletmecilerin borçlarına hibe yapılarak modelin yürütüldüğüne değinerek, KKTC’de sürekli yönetim değişikliğinden dolayı borçlara ilişkin düzenleme yapılamadığını kaydetti.

“Eko, turizm ve ben” sloganıyla 35 köy dolaştığını belirten Altan, köylüye topraklarını satmama ve göçün engellenmesi konusunda bilgiler aktardığını söyledi.

EKO turizm prensiplerinden birisinin de “Eko turizmcinin doğa bekçisi” olduğunu belirten Altan, Karpaz adasının gelişiminin ve kırsal kalkınmanın ancak EKO-AGRO turizm modeliyle sağlanabileceğini vurguladı.

Zekai Altan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalkınma bankasıyla ilgili hibe sorununun aşılması lazım. Dünyadaki modeller içinde eko turizmdeki sistem ve kalkınma hibeye dayalıdır. KKTC’de EKO AGRO turizminin yeri algılanamadı, yani tamamen faize endeksli ticari bir gelire ve işletmeciye endeksli kredi olayı söz konusudur. Kooperatifin birinci amacı bu konu üzerinde kalkınma borçlarının yapılandırılmasının hibeye dayalı olma koşuluyla sağlanmasıdır.

EKO AGRO modelinin nasıl batırıldığı ve nasıl çıkarılacağı konusunda iletişim sağlandı. Eko-bilim dikkate alınarak bu çalışmayı yürütüyoruz. Kalkınma bankasındaki yönetimle iyi diyalog içerisindeyiz.”

AKBULUT: “TURİZM HÜKÜMET POLİTİKALARINDAN ÇIKARILIP DEVLET POLİTİKASI HALİNE GETİRİLMELİDİR”

EKO Turizm Yatırımcısı Mustafa Akbulut, turizm sektöründe daha iyi günlere gidilebileceğini ifade ederek “Bizim temellerimiz sağlam, yürümeyen çocuk gibi hareket halindeyiz. Devlet elimizden tutar ve yürütürse hem devletimiz hem ülkemiz kazanacaktır” dedi.

Turizmin hükümet politikalarından çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her bakan ve müsteşarın değişmesinde sıkıntıya gireceksek, turizm sektörünü ileri götüremeyiz. Umut ediyorum ki kültürümüzü yaşatacağız. Devletin bu konuda daha büyük katkılarını bekliyoruz. Biriken borçları ödeyecek durumda değiliz, fakat bölgelere gelen misafirlerin memnun kalması borçlarımı hiçe saydırıyor.”

CEMAL: “KIRSAL KESİM İNSANI KENDİ HALİNE TERK EDİLMİŞTİR”

EKO Turizm Derneği Eski Başkanı İsmail Cemal, eko turizmin özel ilgi turizminin parçası olduğunu belirterek, kırsal kesimin en sürdürülebilir kalkınma projesinin eko turizmiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

Çiftçilere ve hayvancılara verilen teşviklerin dışında geçmişteki hükümetlerin projesi olmadığını kaydeden Cemal, sermayenin kırsal kesime getirilerek tesislerin kurulmasının, kırsal kalkınma yöntemi olmadığını vurguladı. Bu konudaki sorunların çözümünün banka yönetimi, TC Yardım Heyeti ve Turizm Bakanlığı’nın olaya daha ciddi bakmasıyla sağlanabileceğini dile getiren Cemal, eko turizminin öncelikli turizm politikası haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cemal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kırsal kesimde kalkınma bazılarına göre sermayeyi kırsal kesime getirerek köylüyü çalıştırmaktır, fakat bu yöntem kırsal kesim kalkınması değildir. Kırsal kesim insanının gerçek üretime katkısının olması lazım. Taşınmaz kültür mirasımızı gelecek nesillere taşımamız gerekiyor. Mülkiyet konusunda, mülkiyetin belirlenmemiş olduğu yerlerde projelerin gerçekleşmesi mümkün değildir, en büyük handikaplarımızdan bir tanesi de Karpaz’ın büyük kısmının mülkiyet hakkındaki soru işaretidir.

Kırsal kesimde yapılacak yatırımlar açısından AB hibe programları dahil Türk koçanı olmayan mülkler üzerinde proje kabulleri yoktur, dolayısıyla hibe programlarından sınırlı olarak faydalanabiliyoruz.”

SUCUOĞLU: “YEREL İŞ GÜCÜ ÜRETİMİNİ, TURİZMİN İÇERİSİNE ENTEGRE EDECEĞİZ”

Programa telefon bağlantısıyla katılan Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, hedefinin tüm yerel iş gücü üretiminin, turizmin içerisine entegre etmek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Devlet hükümet programını hazırlarken 5 yıldızlı hoteller konusunda yavaş yavaş potansiyel oluşmaktadır. Yerli halkımızın motel, 2 veya 3 yıldızlı hotel şeklindeki daha küçük çaplı eko turizminin sağlanması konusunda ciddi çabalar vardır. Tesislerin gerçek anlamda yenilenme ihtiyacı vardır. Bize düşen görev, plan ve programlarla teşvikleri eko turizmine yönelik yapmamızdır.

Turistin yerli halkla daha iç içe yaşayabileceği, cebinde 700-800 Euro’yla Kıbrıs’a gelip 600 Euro’yla evine dönmesini engelleyecek yerel üretimin turizme entegre edileceği, hem turisti mutlu ve memnun eder, hem de turistin harcayacağı rakamı en üst seviyeye çıkarır. Antalya bölgesinde 600 bin yataklı turiste sunulan hizmetin %96’sı yerli üretimdir. Turistin hem memnuniyetini, hem de yerel halkımızın bölgesel olarak küçük çaplı turizme sunmuş olduğu hizmetlerin karşılığını almalarını sağlayacağız.”

SARIÇİZMELİ: “EKO-AGRO TURİZM MODELİYLE İLGİLİ BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI”

Programa telefonla bağlanan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, turizmcilerin EKO-AGRO turizm modeliyle desteklenmesi gerektiğini belirterek, bölgede eko turizm modelinin Mehmetçik bölgesinde yaygınlaşması konusunda çalışmaların başladığını söyledi.

Üzüm Festivali’nin EKO-AGRO turizm modeli açısından yeterli olmadığını dile getiren Sarıçizmeli, Aralık ayı içinde düzenlenecek olan “toprak etkinliği” ile adaya ait kültürün ve değerlerin sergilenmesiyle vizyon geliştirildiğini kaydetti.

KOMİNİ: “OĞLUMA GELECEK VEREBİLMEK İÇİN BU İŞE BAŞLADIM”

Turizmci Gülay Komini, Kalkınma Bankası’ndan yeteri kadar destek sağlanmadığını belirterek, uluslararası sertifikalı organik tarım yapan tesislerin borç batağı içinde olduğunu vurguladı.

Komini, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her attığımız adımda borçlanarak maddi manevi çöküş içerisindeyiz. Borçlar yüzünden yatırımcılar ve aileler huzursuz, hatta maddi sıkıntılar yaşandığından dolayı boşanmalar oldu.

Turizm elçileri olarak kendi ülkemizi tanıtırken kendi kendimizi tüketiyoruz. Oğluma gelecek verebilmek, kendi özünden yetişerek meslek sahibi olması için tesis açtım. Oğlum ‘anne bir gün ölürsen bu borçları kim ödeyecek? Hayatımın sonuna kadar borç mu ödeyeceğim?’ diye soruyor. Baskı ve borç içinde organik tarım yapıyoruz fakat nereye kadar?”

Kubilay KURÇER – STAR KIBRIS