İskele turizm kenti olacak

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, yaşanan yetki karmaşasından ötürü İskele’nin henüz keşfedilmemiş olduğunu söyleyerek, İskele’nin turizm kenti olması için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Sucuoğlu, İskele’yi ziyaret etti. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’yla görüşen, yatırımcılarla öğle yemeğinde biraraya gelen ve bölgeyi gezen Sucuoğlu, Ağıllar Bölgesi’ndeki Buluşa Manastırı, İkon Müzesi, Kent Merkezi’ndeki St. James Kilisi, Folklor Müzesi ve Boğaz Balıkçı Barınağı’na gitti.

Osman Aga’da düzenlenen yemekli toplantıya bölgede yatırımları olan Ali Özmen Safa, Ahmet Noyan, Gürsel Uzun ve Simon Aykut katıldı. Turizm Bakanı Sucuoğlu’nun kent hakkındaki düşüncelerini dinleme fırsatı bulan işadamları, karşılaştıkları sorunlar hakkında da Bakan’dan destek talebinde bulundular.

İskele Belediyesi’nin organize ettiği programda Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, kentte otel ve restoranı olan işletmecilerle de buluştu. Halen daha turizm kenti olmakla olmamak arasında gidip geldiklerinden dert yanan işletmeciler, bir an önce İskele’ye bir kimlik kazandırılması gerektiğine dikkat çektiler.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Sucuoğlu, denizi, sahili ve dokusu ile önemli bir yere sahip olan İskele’de var olan sorunları ortadan kaldırmanın asli görevleri olduğunu söyledi. En yakın zamanda yatırımcıları, üst düzey yöneticilerle buluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Sucuoğlu, bu sayede tüm sorunların birinci ağızdan dinleneceğini ve daha kolay çözüm yolu bulunacağını vurguladı.

Yaklaşık 5 saat süren İskele gezisinin ardından Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu ile İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu açıklamalarda bulundu.

SUCUOĞLU

Faydalı bir gezi ve toplantı yaptıklarını söyleyen Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, tarihi yerleri yerinde görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Yaşanan yetki karmaşasından ötürü İskele’nin henüz keşfedilmemiş olduğunu söyleyen Sucuoğlu, İskele’nin turizm kenti olması için her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Sucuoğlu, şunları belirtti:

“İskele gelip görülmesi gereken bir kent. Tarihi yerleri, kiliseleri ve müzeleri tarihimize ışık tutuyor. Ancak bu kentimizde bir yetki karmaşası yaşandığını gözlemledik. Bu sıkıntıdan ötürü de tarihi yerlerimizin ne yazık ki kapalı olduğunu gördük. Bu durum yalnızca turistler için değil

İskele halkı için de büyük kayıp. İskele Belediye Başkanı’nın bu konudaki hassasiyetini de biliyorum. Biz de hem Turizm Bakanlığı hem de İskele Belediyesi yalnızca benim olsun bir şey olsun değil, bizim olsun her şey olsun mantığı ile hareket ederek çözüm üreteceğiz. Avrupa’da küçücük bir taşı bile milyonlarca kişi ziyaret ederken bizim bu kadar değerli, bu kadar eski yerlerimiz olmasına rağmen biz maalesef bunu başaramıyoruz. Bir nevi bu yerleri kendimize saklıyoruz, aman kimse görmesin misali. Bu da tabi ki turistlerin çekim gücünü ortadan kaldırıyor. Bugünkü ziyaretim ile birlikte üzülerek gördüm ki, İskele’miz henüz keşfedilememiş. Biz bu konuda İskele Belediye Başkanımızla birlikte İskele’ ye katkı anlamında turizm kenti olması için her türlü desteği vereceğiz.

Ciddi bir turist potansiyeli olan İskele Bölgesi’ne turistleri çekmek için İskele – Lefkoşa arası başlayan bu ziyaretler devam edecektir. Önümüzdeki kısa sürede çekim merkezi olan İskele’ yi daha da güçlendireceğiz. Turizm anlamında her türlü gereken desteği de vereceğiz. Bize bugünkü temaslarımıza ev sahipliği yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na çok teşekkür ederim.”

SADIKOĞLU

Davet taleplerine olumlu yanıt veren Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’na İskele’ye geldiği için teşekkür eden İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da, yararlı bir gezi olduğunu söyledi.

İskele’nin halen daha bir kimliğinin olamayışının en büyük sorun olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, tarihi değerlerinin yanı sıra eşsiz denizi ve sahili ile cazibe merkezi olma yolunda ilerleyen İskele’ye en çok “Turizm Kenti” ünvanının yakışacağına dikkat çekti, devamında ise şunları söyledi:

“Sayın Bakanımız ile tarihi yerleri, müzeleri, kiliseleri gezdik. Buradaki ortak amacımız İskele’mize nasıl daha fazla değer katabiliriz, İskelemizi marka kent olma yolunda nasıl bir noktaya getirebiliriz, nasıl bir turizm cenneti yapabiliriz noktasındaki düşüncelerimizi ve çalışmalarımızı Sayın Sucuoğlu’na ilettik.”