Küçük işletmeler panik yaşıyor

KITOB Başkanı Aktığ, küçük otellerin doluluk oranlarında Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş beklendiğini, bu beklentinin küçük işletmelerde paniğe neden olduğunu ifade etti

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Hüseyin Aktığ, küçük otellerin doluluk oranlarında Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş beklendiğini, bu beklentinin küçük işletmelerde şimdiden paniğe neden olduğunu ifade ederek, yaşanacak düşüşün küçük oteller için büyük sorun olacağını söyledi.

Star Kıbrıs’a konuşan Aktığ, turizm alanının iyi planlama gerektiren bir sektör olduğunu ifade ederek 5 yıldır devam eden ulaşım teşvikleri projesi ile bir başarı yakalandığını ancak dünyada değişen turizm trendlerine karşı KKTC’nin de yeni bir planlama yapmasının zamanının geldiğini dile getirdi.

DOLULUK ORANLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ, bahar aylarında düzenlenen etkinliklerden dolayı Mayıs ayına kadar olan sürede küçük otellerde doluluk oranında artış olduğunu ancak yapılan istatistiki çalışmalar ışığında Temmuz ve Ağustos aylarında doluluk oranlarında büyük bir düşüş beklendiğini söyledi.

Aktığ, turizm alanının planlı çalışılması gereken bir alan olduğunu, bu yıl yapılan işlerin etkilerinin sonraki yıllarda görüldüğünü ifade ederek, doluluk oranlarındaki düşüş beklentisinin iyi planlama yapılmamasından kaynaklandığını dile getirdi. Aktığ, 2009 yılında başlayan ve 5 yıllık sürede devam eden ulaşım teşvikleri projesi ile turizm piyasasının canlandığını, hem küçük otellerde hem de 5 yıldızlı otellerde doluluk oranlarının arttığını, ancak yeniden bir değerlendirme ve planlama yapmanın zamanının geldiğini söyledi.

YENİ ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ

Turizm alanında iyi bir planlamanın şart olduğunu kaydeden Aktığ şunları söyledi: “Dünyada turizm trendleri değişmeye başladı. Bizlerin de bir masaya oturup bu yıl neler yapacağımıza bakmamız gerekir. Ayrıca 2016 ve 2017 yıllarında nasıl bir turizm politikası ve planlaması yapacağımıza karar vermemiz ve bu konu üzerinde beyin fırtınası yaparak bir yol haritası çizmemiz gerekir. Planlama yapmak için ne kadar geç kalırsak bu yıl yaşanacak olan doluluklarda düşüş oranını gelecek yıllarda da yaşayacağız. Bu nedenle yuvarlak masaya oturup ciddi çalışmalar yapmanın vakti gelmiştir.”

BİZİM GELECEĞİMİZ TURİZMDİR

Küçük işletmelerde doluluk oranlarında beklenen düşüşün paniğe neden olduğunu kaydeden (KITOB) Başkanı Hüseyin Aktığ, bunun küçük işletmeler için büyük bir sorun olacağını ifade etti. Aktığ, turizm sektöründe girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, personel bulmanın veya çalıştırmanın sorun teşkil ettiğini belirterek, “Turizm bu ülkenin geleceğidir. Turizm gelirleri bir ülkenin ciddi gelir kapısıdır. Ülkeye taze para girmesini sağlayan bir iş alanıdır. Bu nedenle tüm birimler turizm sektöründeki sorunlara eğilmeli ve çareler üretmelidir” dedi.

(Suna ERDEN – STAR KIBRIS)