Sağlık Turizmi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Lefke Avrupa Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Sağlık Turizmi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi basın toplantısıyla açıklandı.

Golden Tulip Otel’de düzenlenen basın toplantısına Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle her iki bakanlığın bürokratları ve Lefke Avrupa Üniversitesi yetkilileri katıldı.

Güzelyurt ve Lefke bölgelerinde sağlık turizmi oluşturularak geliştirilmesini hedefleyen çalıştayın sonuç bildirgesinde, vizyon, “KKTC’nin, genel olarak sağlık turizminde, özel olarak da ileri yaş turizminde tercih edilen, Akdeniz bölgesinde kalitesi ile öne çıkan, markalaşmış sürdürülebilir bir destinasyon konumuna getirilmesinin amaçlanması” olarak özetleniyor.

Sonuç bildiresinde sağlık turizminin vizyonu, misyonları, uygulanacak metodlar, KKTC’nin bu alandaki kuvvetli ve zayıf yönleri ile fırsatlar yer alıyor.

Sonuç bildirgesine ilişkin sunum gerçekleştiren Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, ilk kez iki bakanlığın ortak hedef doğrultusunda aynı stratejik planı uygulama kararı aldığını bunun da bir devrim olduğunu belirtti.

Aşıkoğlu Çalıştay sonuç bildirgesine ilişkin olarak sivil toplum örgütleri temsilcileri ve devlet kurumlarıyla yapılacak toplantılar sonucunda ülkenin 20 yıllık sağlık turizmi eylem planının ortaya çıkacağını söyledi.

GÜNDÜZ

Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz basın toplantısında yaptığı konuşmada, Lefke’deki cittaslow (sakin şehir) çalışmalarının sağlık turizmiyle örtüştüğünü ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Gündüz, sağlık turizminde Güzelyurt bölgesinin seçilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Gündüz, izolasyonlara dikkat çekerek, sağlık, eğitim, kültür ve turizmin engel tanımadığını kaydetti.

Gündüz, Güzelyurt’ta kurulması planlanan rehabilitasyon merkezinin bir ilk olacağını ve bölgeye canlılık kazandıracağını söyledi.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlığın her toplumun en temel konusu olduğunu vurgulayarak, sağlıktaki avantajları birleştirerek sağlık turizmini geliştirmek için çalıştay düzenlendiğini belirtti.

Bakan Gülle, sağlık turizminin ciddi bir sistem ve altyapı gelişimi ile mümkün olacağını belirterek, ülkede yeniden yapılanma anlamında Genel Sağlık Sigortası’nın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Gülle, çalıştayın önemli bir yol haritası olacağını, alınan kararların devlet politikası haline getirilmesiyle birlikte sağlık turizmi sayesinde turizm sektörünün daha da gelişeceğini ifade etti.

Sağlık turizmi sayesinde özellikli bölgelere yatırımların yapılmasının gündeme geleceğini anlatan Gülle, Güzelyurt’ta rehabilitasyon merkezini de içeren bir hastanenin yapımına başlandığını söyledi. ,