Doğu Akdeniz Yat Rallisi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda çözümün birçok kapıyı açacağını, birçok çözülmez gibi görünen şeyi de çözeceğini ancak bazı şeyleri, çözüm sonrasına ertelemeden sağlamak için uğraş vermek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı dün akşam Karpaz Gate Marina’da gerçekleşen Doğu Akdeniz Yat Rallisi’nin (Emry) açılış gecesine katıldı.

Emry ve Caretta Caretta rallileri katılımcılarının bulunduğu gecede bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, güzelliklerin hayallerle başladığını söyleyerek, 1999-2001 yılları arasında Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı iken yat rallisi hayallerinin kendisiyle paylaşıldığını anlattı. Akıncı, bazı zorluklara rağmen, hayalin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belediye başkanlığı döneminden beri Lefkoşa surlarının etrafında kesintiye uğramadan yaya olarak dolaşılabilme hayali olduğunu dile getiren Akıncı, hayalini, yat rallisinin de tüm Kıbrıs’ı çevreleyen bir etkinliğe dönüştürülmesi hayaline benzetti.

Cumhurbaşkanı, oradan aldıkları mesajı güven yaratıcı önlemler çerçevesinde değerlendirebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti:

“Ben Kıbrıs sorununda çözümün birçok kapıyı, birçok limanı açacağını, birçok çözülmez gibi görünen şeyleri çözeceğini biliyorum ama bazı şeyleri de illa çözüm sonrasına ertelemeden sağlamak için uğraş vermeliyiz diye düşünüyorum. Bu da bu gece buradan aldığımız bir mesaj olsun.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz Yat Rallisini hayal edip gerçekleştiren ve ralliyi organize edenleri kutladı ve ileriki yıllarda daha fazla katılım olmasını diledi.