Rehberler diplomalarını aldı

Turizm Bakanlığı’na bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Eğitim Şubesi ile Kıbrıs Türk Rehberler Birliği’nin (KITREB) işbirliğinde düzenlenen 32. Dönem Turist Rehberi Yetiştirme Kursu’nda başarılı olan rehberler diplomalarını aldı.

Turizm Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, kursun final sınavına toplam 29 rehber adayı katıldı ve bunlardan 27’si başarılı oldu.

Düzenlenen diploma töreninde yeni rehberlere diplomalarını Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu ile KITREB Başkanı İbrahim Altıner takdim etti.

Kursun dillere göre dağılımı 19 İngilizce, 1 İspanyolca, 4 Rusça, 1 Arapça, 5 Yunanca ve 2 Almanca olarak gerçekleşti.

3 ay süren kurslarda adaylara teorik dersler verildi, müze ve ören yeri gezileri düzenlendi, acente, müze ve ören yeri ve Turist Enformasyon Ofisleri’nde staj yaptırıldı ve adaylar sözlü sınava tabi tutuldu.

Böylelikle ülkede toplam 1280 olan rehber sayısı 27 mezunla birlikte 1307’ye ulaştı.

Turist rehberlerinin dillere göre dağılımı ise Türkçe 675, İngilizce 559, Almanca 60, Fransızca 13, Arapça 3, Rusça 17, Bulgarca 2, Hollandaca 3, İbranice 1, Romence 5 İtalyanca 5, İsveçce 1, Kazakça 1, Çince 1, Lehçe 2, Macarca 1 ve Yunanca 6 oldu.

SUCUOĞLU: “TURİZMDE REHBERLERLERİN ROLÜ ÖNEMLİ”

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu törende yaptığı konuşmada, rehberlerin turizm açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, turist memnuniyetinin rehberlere bağlı olduğunu kaydetti.

Öğrencilik yıllarında kendisinin de yaz tatillerinde 3 yıl rehberlik yaptığını anımsatan Sucuoğlu, rehberliğin zevkli bir meslek olduğunu ifade etti.

Bakan Sucuoğlu, rehberlere yeni mesleklerinde, hayatlarında başarılar dileyerek, ülke turizmine katkı koymalarını istedi.