Bu müze Antalya’ya 500 bin yeni turist çekecek

Antalya’ya 500 bin yeni turist kazandırmayı hedefleyen Deniz Ticaret Odası’nın kuracağı Side Sualtı Müzesi’ne, Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağda deniz tanrısı Posedion gibi 5 ayrı temadan oluşan 110 heykel yerleştirilecek.

Projesi Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi tarafından hazırlanan dünyanın ikinci sualtı müzesi, Antalya’nın Side tatil beldesinde bu ay içinde hizmete girecek. Müze’nin hizmete girmesiyle kentte yılda 500 bin yeni turist gelmesi ve ilk yıl sektöre 10 milyon euro katkı sağlaması hedefleniyor. Side Sualtı Müzesi’ne, Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağda deniz tanrısı Posedion gibi 5 ayrı temadan oluşan 110 heykel yerleştirilecek.

Dünya gazetesinden Fikri Cinokur’un haberine göre, DTO Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu, Meksika’da bulunan dünyanın ilk sualtı müzesi belgeselini izledikten sonra benzerini Türkiye’de de gerçekleştirmeyi hayal ettiğini belirterek, “Denizcilik sektörüne yılda 500 bin ek turist çekmeyi hedeflediğimiz sualtı müzesi projesi için çalışmalara başladık. Müzeyi Side’de kurmak için hazırladığımız projeye Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) destek de aldık” dedi.

TÜPSÜZ DALIŞTAN 7.5 MİLYON EURO GELİR

Dünyada 3 milyon sertifikalı dalgıç olduğunu ifade eden Kendiroğlu, “Bir sezon boyunca sadece tüpsüz dalıştan 7,5 milyon euro gelir sağlanabilir. Minimum 5 bin dalış yapılması bekleniyor” dedi. DTO Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu, Antalya’da ikinci sualtı müzesini Kemer’in Ayışığı Koyu’na, üçüncüsünü ise Antalya merkeze kurmak için de çalışmalara başladıklarını belirtti.

Yaklaşık bir yıl sürecek proje için 5 ayrı tema belirlediklerini kaydeden Kendiroğlu, “Bir hayalle başlayan Side Sualtı Müzesi hizmete girecek hale geldi. 110 figürden oluşan heykellerin deniz içine yerleştirilmesine yakın zamanda başlanılacak. Dünyada ikinci olacak Side Sualtı Müzesi, denizcilik sektörüne çok ciddi katma değer yaratacak. Side’de çok fazla sualtı zenginliğimiz, batığımız, yapay veya doğal resif alanlarımız yoktu” dedi.

Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi’nin dalış turizmi açısından birçok noktası bulunan Antalya’nın bu alanda cazibe merkezi olmasına ‘katkı sağlayacağını ifade ederek, “Kurtuluş savaşı, çöllerdeki deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağlardaki deniz tanrısı Posedion ile 2016’da Antalya’da yapılacak olan Expo’nun ”Çocuk ve Çiçek” temalarından oluşan 110 figürden oluşan heykeller deniz içine yerleştirilecek. Bu eserler doğaya zarar vermeyecek malzemelerden yapıldı. Heykeller denizin 9 ve 24,5 metre derinliğine farklı alanlarda parça parça yerleştirilecek. Heykellerin yerleştirileceği bölgelere teknelerin girmesi, demirlemesi, balık avlanması yasaklanacak. Böylece koruma altına alınacak. Denizcilerin ve vatandaşlarımızın bu eserlere sahip çıkmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TurizmdeBuSabah.com