Otellere Lejyoner hastalığına karşı denetim

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı, havuz sistemlerinde görülebilecek “lejyoner” hastalığına karşı otellerin denetim ve kontrol altında tutulduğunu bildirdi.

 

Başbakan Yardımcılığı, açıklamada, geçmiş senelerde başlatılan denetimlerin sürdürüldüğü belirtilerek, 2008 yılından itibaren Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin katkısıyla lejyoner hastalığının ülke turizmini olumsuz etkilememesi için gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

 

Ayrıca Bakanlıktan “Bakanlığımıza bağlı Oteller Encümeni tarafından belgelendirilmiş olarak faaliyet gösteren tüm turistik konaklamalı tesislerden, yılda en az bir kez alınan su örnekleri ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin kontrolünde legionella analizleri yapılmaktadır” denildi.

 

Açıklamada Oteller Encümeni’nin 2012 yılında lejyoner hastalığı ile ilgili bir tedbir daha aldığı, “Otel İşletme Belgesi” alınabilmesi için Devlet Laboratuvarı’ndan legionella analiz rapor neticesinin ‘negatif’ olması koşulu aradığı vurgulandı.

 

Yasal düzenlemeyle legionella analizlerinin düzenli yaptırılması ve çıkan raporların Oteller Encümeni’ne ulaştırılmasının zorunlu hale getirildiği kaydedildi.

 

“Böylelikle alınan bu yasal düzenlemeler ile turistik konaklama tesisleri 2012 yılında başlatılan uygulama ile legionella ile ilgili analizlerini her yıl Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile işbirliği içerisinde yaptırmaktadırlar” denilen açıklamada, basına da konuya hassasiyet gösterdiği için teşekkür edildi.

 

Lejyoner hastalığı nedir?

 

Klima yoluyla bulaşan en önemli hastalık “klima hastalığı” olarak da adlandırılan “lejyoner hastalığı” dır. Lejyoner hastalığı, Legionelle pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu bir zatürredir.  Lejyoner hastalığı adını bu enfeksiyonun ilk olarak 1976 yılında Amerikan Lejyonu adındaki kongreye katılan Amerikan ordusu emekli askerlerinde görülmesi nedeniyle almıştır.
Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılmaktadır.  Bakteri klima sistemlerinin yanı sıra otel, Hastane vb büyük yapıların su sistemlerinde de (soğutma kuleleri, su depoları, su dağıtım kanalları) bulunabilmektedir. Havaya dağılan bu bakterinin solunum yolu ile kişilerin vücuduna girmesi ile hastalık (zatüre) oluşmaktadır.    Hastalığın en önemli belirtileri kuru öksürük, bulantı kusma, ishal, yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş dir. Diğer zatürlerden farklı olarak bu hastalıkta ishal daha yüksek oranda görülür. Hastalık otel, büyük ölçekli gemiler ve hastanelerde salgına neden olabilmektedir.  Hastalığın önemli bir özelliği insandan insana bulaşmamasıdır. Bu nedenle bu hastalığı bulunan insanlardan kaçınmak doğru değildir. Legionella pneumophilia bakterisi zatüre dışında sadece ateş ile seyreden ve hafif bir hastalık tablosu olan Pontiak ateşine de neden olabilir.
Klimalı sistemlerin bulunduğu otel, işyeri ve evlerde yaşayanlar veya çalışan kişiler bu hastalık açısından risk altındadır. Bu bakterinin bulaştığı herkeste hastalık oluşmaz. Özellikle şeker ve kanser hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişiler, alkolikler, siroz hastaları ve sigara içen kişilerde hastalık oluşma riski daha fazladır. de oluşumu daha yüksek oranlardadır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör sigara içilmesidir.
Lejyonella Hastalığın tedavisi belirli antibiyotikler ile yapılabilmektedir. Antibiyotiklerin hastalığın erken döneminde başlatılması tedavinin etkinliğini artırmaktadır. Bu nedenle klimalı ortamda bulunan kişilerde yukarda bahsedilen şikayetlerin meydana gelmesi halinde, bunu basit bir gribal enfeksiyon olarak değerlendirmeyip, bunun klimaya bağı bir zatürre olabileceğini akılda bulundurup tetkikler için uzman bir doktora başvurulmalıdır.
Hastalığın önlenmesi için gerek evler gerekse de otel ve hastane gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bunun için en uygun yol bu cihazların periyodik olarak bu konuda uzmanlaşmış firmalar tarafından yapılmasıdır. Bu yolla klimalar güvenli bir şekilde kullanılabilir ve yaşam konforumuzu sağlamaya devam edebilir.